Panga Pank (Mustjala pank)

 

Tel: +372 51 16 793; +372 51 05 393
e-post: panga@kylastuskeskus.ee

 

 Panga pank on Saaremaa ja Lääne-Eesti kõrgeim (21,3 m) aluspõhja paljand. Pank asub Saaremaa põhjaranniku läänepoolsemas osas, Mustjala vallas. Kuressaarest 43 km ja Mustjalast 17 km kaugusel. Parim juurdepääs on Võhma kaudu Panga külasse (5 km), sealt edasi viib 1,5 km pikkune teelõik pangaastangul asuvasse parklasse. Pangal avaneb fantastiline vaade merele, koht on ideaalne pikniku pidamiseks ja meelte lõõgastamiseks. Mööda panga astangut kulgevad metsas matkarajad. Pikniku pidamiseks ja päikeseloojangu vaatamiseks on panga astangule paigutatud pingid, mis muudavad sealviibimise õige mõnusaks.

  

 Pank on moodustunud vanaaegkonna Siluri ajastu troopilise mere setetest, mis ladestusid 420 – 430 miljonit aastat tagasi. Panga seina moodustavad alumises osas Jaani ja ülemises osas Jaagarahu lademete kivimid. Panga pangal on jälgitavad panga arengu kõik kolm etappi: veealune pangaastang (10 – 12 m) lainemurrutuse alal, aktiivne pangaosa ja hääbunud panga tiivad. Veealust panka on võimalik märgata tuulise ilmaga, nimelt kui pangalt merele vaadata on rannast paarisaja meetri kaugusel just nagu lainemurdja ning meri vahutab.

 

 

 

Panga pank on üksikobjektina kaitse all alates 1959. aastast. 1999.a. moodustati Panga maastikukaitsealal, mis kulgeb pika kitsa ribana umbes 2,2 km ulatuses piki pankrannikut lõunasse. Tuletorn rajati pangale tõenäoliselt 1960 – ndatel. 2005.a. alustas MTÜ Panga Areng Panga maastikukaitseala arendamisega. Tänaseks päevaks on varem külastajatele ohtlik parkla toodud panga servas sisemaa poole.

 Panga külas on pikk kalapüügi ajalugu, kahjuks on tänaseks külast põlised kalurid peaaegu kadunud, kuigi mõni eakas inimene ehk oskab pajatada endisest kalapüügi hiilgusest. Panga kõige kõrgemas kohas asub muistne ohvrikoht, kus vanasti toodud ohvreid merele.

 

*Suvisel perioodil on Panga pangal võimalik osta rahvuslikke suveniire, koduõlut, karastusjooke ja sööke.