Angla tuulikumägi

 

Tel: +372 50 50 434, +372 51 05 393
e-post: angla@kylastuskeskus.ee

XX sajandi alguses Leisi valla Angla külla (XIII sajandi keskel moodustatud Karja kihelkonna territoorium) ehitatud tuuleveskite kompleks kuulub Saaremaa viie külastatavaima turismiobjekti hulka  ja on ainus originaalkohas säilinud tuulikumägi Eestis. Angla tuulikumägi asub Upa - Leisi maantee ääres 32. kilomeetril (vaata kaarti). Koht on ideaalne perega mõnusalt aega veetmiseks. Tuulikute külje alla on lastele ja noortele huvi pakkuv kiikede kompleks.  Tänaseks päevaks on seal säilinud viis tuuleveskit (neli pöörava kerega pukktuulikut ja üks pöörava peaga kaheksa tahuline Hollandi tuulik), kuid omal ajal oli seal neid rohkem. 1925.a oli seal koguni 9 tuulepüüdjat. Tuulikuid on regulaarselt renoveeritud iga 30-40 aasta tagant. Viimati restaureeriti neid tuulikuid 80-ndate keskpaigas.

 

1880. aastal ehitati Lause pukktuulik.
180..?. aastal ehitati Reinu pukktuulik.
1910. aastal ehitati Viita pukktuulik.
1913. aastal ehitati Vilidu pukktuulik.
1927. aastal ehitati Tedre talu hollandi tuuleveski.


2008.a suvel restaureeriti Kuressaare poolt tulles esimene tuulik, Vilidu tuulik. Tuulik restaureeriti nii, et sellega on võimalik soodsa tuule puhul ka vilja jahvatada. Vilidu tuulikusse on sissepääs tasuline.

Täiskasvanud - 25 EEK
Sooduspilet - 10 EEK

2009.a suve lõpuks peaksid kõik tuulikud restaureeritud saama. Hollandi tuulikusse on plaanis eksponeerida piirkonna ajalugu, põllumajandust ning tuulikuid. Eks ole tuulikud olnud omal ajal tähtsal kohal põllumajanduses.
*Suvisel perioodil on Angla Tuulikumäel võimalik osta rahvuslikke suveniire, koduõlut, karastusjooke ja sööke.